Полівінілхлорид (ПВХ, PVC) — це синтетичний полімер, мономірною ланкою якого є молекула хлориду етилену (вінілхлорид, хлористий вініл, хлорвініл, хлоретилен, хлоретил, етиленхлориду), що має хімічну формулу CH2 = CCl. Відповідно полівінілхлорид, як ланцюговий полімер вінілхлориду володіє формулою (-CH2-CCl-) n, де n — ступінь полімеризації.

Полімер синтезують за механізмом радикально-ланцюгової полімеризації, що проходить в блоці або в суспензії. За методом синтезу полівінілхлорид ділиться на емульсійний ПВХ-Е і суспензійний ПВХ-С. Також види ПВХ матеріалів (композицій ПВХ) умовно ділять на дві групи:

— непластифікований або жорсткий матеріал (позначення в різних джерелах — вініпласт, PVC-R, PVC-U, RPVC);

— пластифікований, або м’який ПВХ, або пластикат (позначається PVC-F, PVC-P, FPVC).

Полівінілхлорид за своєю природою є аморфним полярним полімером.

Основними властивостями полівінілхлориду вважаються негорючість, стійкість до окислення, досить просте поєднання з іншими матеріалами, в той же час низька теплостійкість. Щільність чистого ПВХ становить 1350-1430 кг / куб.м. При цьому насипна щільність матеріалу становить 400-700 кг / куб.м. Розглянемо характеристики полімеру докладніше.

Фізично-механічні властивості:

— білий порошкоподібний матеріал;

— не володіє запахом і смаком;

— володіє хорошими діелектричними характеристиками;

— висока водостійкість, стійкість до кислот, олив, спиртів;

— невисока стійкість до дії ефірів, ацетонів, хлорованих вуглеводнів, ароматиків;

— добре змішується з пластифікаторами, модифікаторами та іншими хімікатами.

Хімічні характеристики:

— горіння не підтримує;

— в разі сильного нагрівання деградує;

— самозаймання відбувається при різкому нагріванні до 1100 градусів С;

— температура склування — 70-80 градусів С.

Чистий полівінілхлорид (смола) практично нетоксичний. У деяких джерелах описані такі дії на організм, як подразнення слизових оболонок. ГДК матеріалу в повітрі робочої зони дорівнює 6 мг / м3.

Суспензійний полівінілхлорид має вузький ММР (молекулярно-масовим розподілом), його макромолекули майже не розгалужуються. ПВХ-С володіє більш низьким водопоглинанням, гарну світлостійкість і термостійкістю, більш високими діелектричними характеристиками. За діелектричними властивостями ПВХ-С поступається тільки поліпропілену, полістиролу і поліетилену.